Заява Єврокомісії в день похорон Дафни Каруани Галіції

“Сьогодні світ прощається з Дафною Каруаною Галіція (Daphne Caruana Galizia), – йдеться в заяві Європейської Комісії, оприлюдненої на її офіційному сайті. – Ми всі в жаху від того, що цей відомий і шанований мальтійський журналіст 16 жовтня втратив своє життя в злочинному жорстокому теракті. Кар’єра Дафни Каруани тривала понад 30 років, вона була піонером журналістських розслідувань на Мальті”. “Президент Юнкер (Жан-КлодРед., Jean-Claude Juncker) і Європейська Комісія засудили цю розправу, – йдеться в документі. – Право журналіста розслідувати, ставити незручні питання і оприлюднювати відповіді лежить в основі наших цінностей і має бути гарантованим скрізь”.

“Сьогоднішній день – день похорон Дафни Каруани Галіції – Мальта оголосила днем національної жалоби. Наші думки і серця з народом Мальти, і, перш за все, з сім’єю Дафни Каруани, її колегами і друзями”, – підкреслюється в заяві.

“На прохання президента Юнкера прапори перед штаб-квартирою Комісії в Брюсселі будуть приспущені в честь Дафни Каруани Галіції та всіх тих, хто віддав своє життя за свободу слова”, – повідомляє Європейська Комісія.

Дафна Каруана Галіція – найвідоміша журналістка-розслідувачка Мальти, яка звинувачувала у корупції керівництво країни. Вона була співавторкою розслідування “панамського досьє” про офшорні рахунки знаменитостей та політиків. Журналістка загинула 16 жовтня 2017 року на Мальті внаслідок вибуху її авто, в яке було підкладено вибухівку.

За надання корисної інформації під час розслідування вбивства журналістки уряд Мальти пообіцяв один мільйон євро винагороди.

Допомагати слідчим Мальти розслідувати справу про вбивство будуть іноземні фахівці. Про це заявив прем’єр-міністр Мальти Джозеф Мускат на полях саміту ЄС у Брюсселі. За словами голови мальтійського уряду, серед іноземних фахівців, залучених до розслідування, будуть експерти Федерального бюро розслідувань (ФБР) та нідерландські слідчі. “Гадаю, за лінією Європолу також буде й підтримка з боку Скотленд-Ярду”, – сказав він. Вбивство журналістки керівник мальтійського уряду назвав “огидним злочином”, пообіцявши “перевернути кожен камінь”. Для цього та проведення ґрунтовного розслідування Мальті потрібні ресурси інших країн, пояснив Мускат.

Водночас очільник уряду острівної держави заперечив закиди з боку синів загиблої журналістки, що Мальта – це “мафіозна держава”, де панують страх, недовіра, злочинність та корумпованість. “Це абсолютно не так”, – наголосив Мускат. Він також заявив, що не стане коментувати заяви сина, який щойно втратив свою матір та в скорботі за нею. “Виявивши тіло моєї матері пошматованим внаслідок вибуху бомби, я, мабуть, висловлювався б ще гірше”, – визнав Мускат.

Тим часом сини загиблої журналістки опублікували в соціальній мережі Facebook вимогу до прем’єра Джозефа Муската піти у відставку. На їхню думку, очолюваний Мускатом уряд не зміг впоратися із завданням гарантувати “фундаментальні права” громадян. Вони також заявили, що не підтримують обіцянку Муската винагородити тих, хто надаватиме інформацію про вбивць журналістки, зазначивши, що їх не цікавить “правосуддя без змін”.

A forensics expert walks in a field after a powerful bomb blew up a car (Rear) killing investigative journalist Daphne Caruana Galizia in Bidnija, Malta, October 16, 2017. REUTERS/Darrin Zammit Lupi