Ар’єв: У грандіозному корупційому скандалі в ПАРЄ – жодного українця

“У нас люблять казати: «А от якби в Європі це сталося, то..» (далі по тексту, залежно від предмету обурення). В Європі це сталося – грандіозний корупційний скандал в ПАРЄ! – написав у ФБ Володимир Ар’єв. – Спеціальна розслідувальна група оприлюднила доповідь на 200 стор. з фактами, які свідчать, що делегати в ПАРЄ були замішані в корупційних і лоббістських схемах на користь Азербайджана”.

Далі віце-президент ПАРЄ надає фактаж, переклад деяких частин доповіді:

– «За словами пана Волтера (Robert Walter, Великобританія), було декілька парламентських делегацій, пов’язаних з моніторинговою місією. У Баку він зустрівся з головою парламентської делегації Міжпарламентської асамблеї Співдружності Незалежних Держав паном Слуцьким, який також був членом ПАРЄ. У місяці, що передував виборам, пан Волтер та його дружина відправилися в Бодрум. Пан Слуцький кілька разів настійливо зв’язувався з паном Волтером, запитуючи: чи може він відправити свій особистий літак в аеропорт Бодрума, щоб забрати його, аби їм зібратися разом і зустрітися з Президентом Алієвим, який відпочив у Сардинії. Пан Волтер відхилив запрошення літати на зустріч з президентом Алієвим, а також запрошення пана Слуцького під час місії зі спостереження за виборами. Він вважав, що пан Слуцький був дуже близьким до президента Алієва, від якого отримав медаль».

– «Пан Лінтнер (Eduard Lintner) був депутатом від Німеччини в ПАРЄ у період з 1999 по 2010 рр. Він також виконував обов’язки голови Комітету з правових питань і прав людини та Комітету з моніторингу. Відповідно до наявної інформації про перелік почесних членів ПАРЄ від жовтня 2017 року, пан Лінтнер займає посаду почесного члена з січня 2010 року. За словами деяких свідків секретаріату ПАРЄ, навіть коли він займав посаду в ПАРЄ, пан Лінтнер завжди підтримував Азербайджан. Він дуже часто їздив до Азербайджану особисто, без мандату ПАРЄ. Пан Лінтнер є керівником заснованого в 2009 році GEFDAB (базована в Берліні лобістська група “Товариство сприяння германо-азербайджанським стосункам” – Society for Promoting German-Azerbaijani RelationsРед.). Тоді вже пан Лінтнер займав посаду в ПАРЄ. Організація добре відома тим, що спостерігала за президентськими виборами в Азербайджані в 2013 році. Крім того, пан Лінтнер має компанію “Line M-Trade”, зареєстровану в Німеччині, яка здійснила платежі пані Стренц (Strenz, див. пункти 432-436 нижче). Відповідно до свідчень про платежі, зроблені з Азербайджану для різних осіб та організацій в Європі, у період з 2012 по 2014 рр., пан Лінтнер отримав 819 500 євро з Азербайджану через фірму Polux Management, компанію Metastar Invest та компанію Hilux Services».

– «Пан Лааксо (Jaakko Laakso) був депутатом в ПАРЄ від Фінляндії у період між 1991 та 2003 роками (повноправним членом) та 2007 і 2011 роками (заступник члена). Згідно з наявною інформацією про перелік почесних членів ПАРЄ від жовтня 2017 р., Лааксо займає посаду почесного члена з червня 2013 року. Свідки секретаріату ПАРЄ, вислухані слідчим комітетом, заявили, що пан Лааксо сприяв Азербайджану, коли він ще був членом ПАРЄ. За словами членів секретаріату ПАРЄ та депутатів, після того, як він залишив ПАРЄ, пан Лааксо часто лобіював Азербайджан у ПАРЄ»…

“Cкандал зачепив депутатів з Німеччини, Фінляндії, Великобританії, Іспанії (Педро Аграмунт і Хорді Шукла), Італії (Лука Волонте), Румунії (Чезар Преда) та багатьох інших країн, – зауважує Володимир Ар’єв. – Мої свідчення щодо Аграмунта і незграбної спроби вірменської делегації всунути мені дорогий коньяк, теж містяться в репорті. Особливо хочу віділити один момент – жоден українець не згаданий в доповіді в негативному контексті!”

“Отже, як бачимо, спочатку скандал в покритті порушень “Газпрома” Єврокомісією, тепер – всепроникаюча корупція в ПАРЄ, – наголошує український політик. – Для нас висновок один – навіть попри дедалі гучніші факти топ-корупції в Європі, нам зупинятися в боротьбі з цим злом у себе не можна. Лише варто,  аби ця справа була більш юридичною, а не політичною. Бо чистота потрібна в першу чергу нам, а не для звіту. А за наслідками корупційного скандалу в ПАРЄ будемо уважно стежити, репорт на 200 сторінок читатимемо уважно”.

“Поки висновок один – ПАРЄ потребує змін до регламенту, які би зробили процеси прозорими замість намагатися піти назустріч російському шантажу і скасувати санкції проти нацделегацій”, – підкреслює Володимир Ар’єв.

Як нагадує офіційний сайт ПАРЄ, 27 січня 2017 року Бюро Парламентської Асамблеї Ради Європи погодилося із заявами про звинуваченнями в корупції деяких дійсних та колишніх членів ПАРЄ і одноголосно вирішило створити незалежну групу зовнішнього розслідування для проведення докладних слідчих дій з метою відновлення довіри до Парламентської Асамблеї.

Слідча група иакож повинна напрацювати рекомендації щодо заходів, які необхідно вжити для усунення недоліків
і заповнити прогалини в етичних рамках Асамблеї.

Слідча група не має юрисдикційної компетенції.

Її члени:

– сер Ніколас Братц (Sir Nicolas Bratza, Сполучене Королівство), колишній суддя та колишній президент Європейського суду з права людини;
– Жан-Луї Брюг’єр (Jean-Louis Bruguière, Франція), колишній суддя, який відповідав за розслідування, зокрема, у справах,
пов’язаних з тероризмом, експерт міжнародних організацій і держав з питань боротьби з тероризмом;
– Елізабет Фура (Elisabet Fura, Швеція), колишній суддя Європейського суду з прав людини і колишній парламентський омбудсмен Швеції.

10 жовтня 2017 року ПАРЄ одноголосно прийняла резолюцію про зміцнення прозорості й підзвітності роботи членів Парламентської Асамблеї з метою відновлення довіри громадськості до її роботи.

Новий механізм нагляду передбачає швидке і справедливе розслідування можливих порушень етичних норм і введення сильніших санкцій в разі виявлення порушень. У випадках серйозних або повторюваних порушень Комітет ПАРЄ з питань етики може застосувати одну або кілька санкцій, включаючи тимчасове позбавлення права голосу, призначатися доповідачем або брати участь в спеціальному комітеті зі спостереження за виборами, виступати в якості кандидата в президенти Асамблеї чи голови або заступника голови комітету або підкомітету.